Żałoba – proces ratunkowy dla każdego

Wydawać się może, że temat żałoby jest zarezerwowany dla osób starszych, które spotykają się z tematem śmierci w swoim codziennym otoczeniu. Jednak prędzej czy później, każdy człowiek ją przeżywa. Dzieje się tak dlatego, że żałoba nie jest terminem zarezerwowanym wyłącznie dla przechodzenia stanu po odejściu bliskiej osoby. Wręcz przeciwnie – można ją rozszerzyć na różne sytuacje w codziennym życiu, zupełnie niezwiązane z umieraniem.

O żałobie mówimy wówczas, gdy należy pogodzić się z jakąś nieodwracalną stratą. Oczywiście, najbardziej nieodwracalnym procesem jest śmierć. Jednak bywają inne sytuacje w życiu, które niosą ogromną, praktycznie niemożliwą do cofnięcia zmianę. Wtedy taką nową, inną rzeczywistość, większość osób jest w stanie zaakceptować dopiero po odpowiednim przejściu okresu żałoby. Wśród takich sytuacji możemy wyróżnić np. rozpad związku, rozwód, otrzymanie diagnozy ciężkiej lub nieuleczalnej choroby (swojej lub kogoś bliskiego – w tym dziecka), a także utratę pracy czy zmianę miejsca zamieszkania.

Każda z tych sytuacji może być postrzegana jako zagrożenie – bo niszczy stabilność, wymaga przeorganizowania dotychczasowego stylu życia oraz przyjęcia na siebie trudnych emocji – swoich oraz płynących z otoczenia. Każdy człowiek jest inny i jego konstrukcja psychiczna jest w stanie znosić różne ciężary, dlatego warto sobie uświadomić, że dana strata wymaga po prostu przeżycia – trzeba i można przez nią przejść, w swoim tempie, przez wszystkie etapy – od rozpaczy po akceptację. Trzeba pogodzić się z tym, że dziecko będzie rozwijało się inaczej niż jego rówieśnicy; że ktoś bliski cierpi na nieuleczalną chorobę i odejdzie; że wybierając jedną opcję wyboru drogi życiowej, zamykamy się na inną; zrozumieć, że trzeba odpuścić pewne relacje. A to wymaga czasu.

Odpowiednie przeżycie okresu żałoby bardzo ułatwia zaakceptowanie nowej rzeczywistości – jest ona narzędziem, pomocą w uporaniu się z trudnymi sytuacjami. Gdy proces ten trwa zbyt długo, warto poszukać specjalistycznej pomocy. Jednak przede wszystkim, warto po prostu pozwolić na przechodzenie przez poszczególne etapy żałoby oraz towarzyszyć i być wsparciem.