Zasiłek z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem

Okres jesienno-zimowy to okres zwiększonych zachorowań wśród dzieci. Kiedy maluch jest chory nie może pójść do żłobka/przedszkola/szkoły, a co za tym idzie – rodzic do pracy.

Co zrobić, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem?

Zaświadczenie od lekarza

Po pierwsze, musisz posiadać zaświadczenie od lekarza – zwolnienie na opiekę nad chorym członkiem rodziny (w tym wypadku dzieckiem). Takie zaświadczenie/zwolnienie jest niezbędne, aby móc ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zwolnienie wystawia lekarz badający dziecko (a nie np. Twój lekarz POZ), bo musi on stwierdzić czy stan dziecka uniemożliwia jego uczęszczanie do placówki i wymaga sprawowania nad nim opieki przez rodzica.

Wniosek o zasiłek

Aby zasiłek został Ci wypłacony musisz złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jest to druk Z-15A, który znajdziesz na stronie ZUS-u. Jeżeli jesteś zatrudniony/zatrudniona – składasz ten druk do swojego pracodawcy. Jeżeli prowadzisz własną działalność – bezpośrednio do ZUS-u.

Dokumenty powinny zostać przez Ciebie złożone w terminie maksymalnie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który ubiegasz się o zasiłek.

O czym musisz pamiętać?

Masz prawo do zasiłku, jeżeli nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić dziecku opiekę w tym czasie. Zasada ta nie obowiązuje jednak w sytuacji, jeżeli opiekujesz się chorym dzieckiem do 2 lat. Wtedy zasiłek przysługuje nawet w sytuacji, gdy jest inny domownik mogący zapewnić dziecku opiekę.

Za osobę mogącą zapewnić opiekę nie można uznać m.in. osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim czy osoby odpoczywającej po pracy na nocnej zmianie.

Zasiłek z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do lat 14 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Po wyczerpaniu puli tych dni, zaświadczenie o sprawowaniu opieki nad chorym dzieckiem będzie podstawą do usprawiedliwienia Twojej nieobecności w pracy, ale nie będzie Ci z tego tytułu przysługiwał zasiłek.

W formularzu Z-15A wskazuje się dni rzeczywistego sprawowania opieki, nie muszą być to wszystkie dni objęte zwolnieniem wystawionym przez lekarza. Jeżeli dziecko wcześniej wyzdrowieje albo inny domownik może w niektóre dni sprawować opiekę – wskazujesz w formularzu tylko dni rzeczywistego sprawowania opieki i za nie pobierasz zasiłek. W pozostałe możesz po prostu pracować.