Okres ciąży jest czasem, kiedy kobieta dość często odwiedza placówki ochrony zdrowia – zarówno z powodu wizyt kontrolnych u ginekologa, jak i przy okazji wykonywania badań diagnostycznych.
Zgodnie z ogólnymi zasadami, prawo do bezpłatnych świadczeń (finansowanych ze środków publicznych) przysługuje osobom ubezpieczonym. Co jednak w sytuacji, kiedy kobieta nie posiada ubezpieczenia? Czy musi płacić za każdą konsultację lekarską i za każde badanie?
Nie! Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do bezpłatnych świadczeń posiadają kobiety mieszkające w Polsce, będące w okresie ciąży, porodu lub połogu, które posiadają obywatelstwo polskie lub uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z nadaniem statusu uchodźcy lub w związku z udzieleniem ochrony uzupełniającej.
Do korzystania z tego uprawnienia, niezbędne jest aby ciąża została potwierdzona przez lekarza. Dowodem potwierdzającym fakt bycia w ciąży jest karta przebiegu ciąży lub zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę. To właśnie z jednym z tych dokumentów kobieta musi zgłaszać się do placówek medycznych, aby móc korzystać z bezpłatnych świadczeń.
Czy zatem kobieta w ciąży, która nie jest ubezpieczona, musi pokryć koszt pierwszej wizyty u ginekologa, na której ciąża zostanie dopiero potwierdzona?
Nie. W takiej sytuacji kobieta składa oświadczenie, że przysługuje jej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z uwagi na bycie w okresie ciąży. Jeżeli okazałoby się, że kobieta jednak w ciąży nie jest, zostanie zobowiązana do uiszczenia kosztów udzielonych jej świadczeń, chyba że wykaże, że działała w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada do tych bezpłatnych świadczeń prawo – czyli była przekonana, że jest w ciąży (bo np. wynik wykonanego przez nią w domu testu ciążowego był pozytywny).
Podsumowując – niezależnie od tego, czy w momencie zajścia w ciążę pracujesz, jesteś zarejestrowana jako bezrobotna czy w ogóle nie posiadasz ubezpieczenia, przysługuje Ci prawo do korzystania z opieki zdrowotnej “na NFZ”.