Świadczenie wychowawcze, zwane potocznie 500+, realizowane jest w ramach programu “Rodzina 800+”. Obecna nazwa programu wynika ze zmiany wysokości tego świadczenia, które od 1 stycznia 2024 r. wynosi 800 zł miesięcznie.
Świadczenie to przysługuje na każde dziecko, do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od dochodów na członka rodziny.
Okres świadczeniowy w przypadku tego świadczenia trwa rok, rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 31 maja kolejnego roku.
Obecnie wnioski o przyznanie tego świadczenia mogą być składane wyłącznie w formie elektronicznej, na trzy sposoby:
- poprzez Platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną ZUS,
- poprzez portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Aby uzyskać świadczenie od początku kolejnego okresu świadczeniowego, należy złożyć wniosek w terminie między 1 lutego a 30 kwietnia.
Jeżeli wniosek zostanie złożony między 1 maja a 30 czerwca – świadczenia zostaną wypłacone z opóźnieniem, ale wyrównane za cały okres świadczeniowy.
Jeżeli jednak termin 30 czerwca zostanie przekroczony, świadczenie będzie przysługiwać dopiero od miesiąca, w którym wniosek został złożony.
W przypadku narodzin dziecka, wniosek o świadczenie powinien zostać złożony w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W takiej sytuacji rodzicom będzie przysługiwało wyrównanie od momentu narodzin dziecka. Dobrym pomysłem jest zatem złożenie wniosku zaraz po nadaniu dziecku numeru PESEL.
Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą świadczeń zajmuje się ZUS.
Wypłata świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na podany we wniosku numer konta. Nie ma możliwości otrzymania świadczenia bezpośrednio z ZUS w formie gotówkowej. Świadczenie jest wypłacane na konto jednego z rodziców. W przypadku rodziców po rozwodzie, świadczenie wypłacane jest na konto tego z rodziców, z którym zgodnie z wyrokiem sądu dziecko mieszka. W przypadku opieki naprzemiennej, każdy z rodziców ma prawo do otrzymania połowy miesięcznej kwoty świadczenia, czyli obecnie 400 zł.