Poczucie rytmu – dlaczego warto kształtować je w zabawie

Wprowadzanie muzyki i tańca od wczesnych lat życia dziecka stanowi świetną przestrzeń nie tylko do ruchu oraz swobodnej i kreatywnej zabawy, ale także do kształtowania poczucia rytmu. Co możemy zawdzięczać tej specyficznej umiejętności i dlaczego warto wspierać jej rozwój od najmłodszych lat?

Rytm w codzienności

Czym tak właściwie jest poczucie rytmu? Według najprostszej definicji oznacza ono umiejętność rozpoznania pełnego cyklu rytmicznego, wraz z zaznaczeniem jego początku. Wbrew pozorom dobre poczucie rytmu nie przydaje się tylko w specyficznych aktywnościach wokół muzyki i ruchu – jest ono bowiem ważnym, a wręcz niezbędnym komponentem naszego sposobu komunikowania się. Język, podobnie jak muzykę, cechuje uniwersalna i przejrzysta struktura, dzięki czemu posiadają wiele wspólnych cech. Pojęcia takie jak akcentowanie, melodia czy pauza z powodzeniem możemy odnosić zarówno do tańca czy tworzenia muzyki, jak i efektywnego i jasnego komunikowania się. Czyli czegoś, co dotyczy każdego z nas, bez wyjątku!

Rytmiczne zabawy

Kształtowanie poczucia rytmu może stać się efektem ubocznym innych aktywności – od rekreacyjnego sportu, aż po taneczną zabawę w naśladowanie czy improwizację. Klaskanie w prostym rytmie by nadać tempo marszu, czy zabawa w figurki, gdzie na koniec frazy muzyka zatrzymuje się by dziecko zastygło w bezruchu, to świetny początek ćwiczeń wspierających rytm. Obydwie zabawy mogą stworzyć również przestrzeń do poznania tańca jako nowej aktywności. Rytmem nie musimy jednak operować tylko w zabawie – kołysanie i wolne, miarowe opowiadanie może również stanowić świetną formę wyciszenia i odpoczynku.

Uniwersalność i prostota

Rytm możemy wykorzystywać w różnej formie. Jego kształtowanie może wspierać rozwój malucha również w innych obszarach, takich jak komunikacja, sprawność fizyczna, rozwijanie wyobraźni czy pamięci. Klaskanie, tańczenie, śpiewanie ale też czytanie lub zabawa ruchem może stanowić drogę do poznania fascynującego świata rytmów, wspierać spontaniczną ekspresję i rozwój kreatywności – niezależnie od wieku dziecka.

Kształtowanie poczucia rytmu to świetny sposób nie tylko na kreatywną, rozwojową zabawę, ale przede wszystkim świetna stymulacja dla funkcji poznawczych, koordynacji ruchowej i płynności ruchu. Warto wykorzystać powyższe przykłady i zobaczyć, jak sprawdzają się w zabawie z Twoim maluszkiem!