Budżet domowy to narzędzie, dzięki któremu o wiele łatwiej jest zarządzać swoimi pieniędzmi, kontrolować co się z nimi dzieje, czy szukać oszczędności i szybciej je zwiększać, co prowadzi też do szybszej realizacji wielu celów. Budżet zapewnia również większy spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Jego przygotowanie polega na regularnym, czyli comiesięcznym planowaniu kwot dochodów oraz wydatków i ich bieżącym kontrolowaniu.
Najlepiej robić to:
- każdego dnia, gdy ponosimy jakiś wydatek lub uzyskujemy dochód, aby o niczym nie zapomnieć,
- na koniec tygodnia, aby skontrolować, czy idziemy zgodnie z planem,
- na koniec miesiąca, aby przeanalizować wszystkie planowane oraz rzeczywiste wpływy oraz wypływy i przygotować plan na kolejne 30 dni.
Budżet domowy można prowadzić zarówno na papierze, w aplikacji na telefonie lub w aplikacji/programie na laptopie. Każdy powinien znaleźć taką metodę, która będzie odpowiadała mu w największym stopniu.
Budżet domowy – planowanie
Aby zaplanować budżet, w pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje dochody oraz wydatki, np. z zeszłego, obecnego lub przyszłego miesiąca, aby móc jak najdokładniej określić kwoty, które wpływają oraz wypływają z konta. Do tego zadania przydadzą się np. sumiennie zbierane paragony lub wyciągi.
Podczas tej analizy, wszystkie koszty dobrze jest podzielić na dwie sekcje. Wydatki regularne, czyli ponoszone w każdym miesiącu (np. jedzenie) oraz nieregularne, czyli takie, które opłacamy rzadziej niż co miesiąc i minimalnie raz w roku (np. ubezpieczenie auta). Nawet jeśli w danym miesiącu nie będzie kosztów nieregularnych, to trzeba pomyśleć o nich w skali całego roku. Jest to niezbędne do wyliczenia miesięcznej składki, którą powinno się odkładać, aby żaden wydatek tego typu nie był zaskoczeniem.
Poza tym, każdy koszt warto dopasować do kategorii, np. jedzenie, kosmetyki, transport itp. Jeśli niektóre dochody lub wydatki są w kwocie zmiennej – warto wyliczyć ich średnią. Koszty dobrze jest również podzielić na potrzeby i zachcianki, aby ułatwić szukanie oszczędności.
W budżecie domowym powinny znaleźć się miejsca na: dochody, wydatki regularne, wydatki nieregularne, oszczędności oraz wydatki niespodziewane.