Diagnoza psychologiczna u dziecka

Na czym polega diagnoza psychologiczna i na co należy się przygotować, wybierając się z dzieckiem do specjalisty? Przede wszystkim, warto pamiętać, że jest to proces. Kiedy pojawiasz się w gabinecie psychologa, nie spodziewaj się, że spojrzy na Twoje dziecko i po kilku minutach powie, jaki jest problem i jego rozwiązanie. Dobry specjalista na zbadanie trudności swojego małego pacjenta poświęca sporo czasu, chce wysłuchać opiekuna i jak najwięcej się dowiedzieć. Może to potrwać nawet kilka spotkań, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Często stosowaną praktyką jest zaproszenie na pierwszą wizytę wyłącznie rodziców. Umożliwia to spokojną rozmowę, w czasie której psycholog będzie chciał poznać cały przebieg rozwoju dziecka – zaczynając od przebiegu ciąży i porodu, do chwili obecnej. Warto również przygotować dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli w historii dziecka pojawiły się leki, badania specjalistyczne czy zabiegi. Umawiając się na wizytę, warto zapytać, co dodatkowo ze sobą zabrać – u starszego dziecka mogą to być np. rysunki czy szkolne zeszyty. Przed przyjściem na wizytę z dzieckiem, warto zadbać o to, by zaspokoić jego potrzeby fizjologiczne – najedzony i wyspany maluch będzie spokojniejszy, co pomoże w lepszej współpracy.

Diagnoza jest wynikiem przeprowadzonych obserwacji oraz wywiadu. To podsumowanie zebranych informacji – o zdolnościach, trudnościach i potrzebach dziecka oraz wydanie zaleceń do dalszej pracy. Co należy zrobić po jej otrzymaniu? Czasami wystarczające jest wdrożenie zaleceń w środowisku domowym i szkolnym, innym razem potrzebny jest udział w dłuższej terapii, a niekiedy konieczna jest konsultacja z kolejnymi specjalistami. Warto pamiętać, że nawet wtedy, gdy diagnoza wydaje się trudna do przyjęcia, nie warto traktować jej jako wyroku, lecz raczej jak wskazówki, które pomogą dziecku lepiej funkcjonować, a opiekunom lepiej je rozumieć. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto prosić o wyjaśnienia, zadawać tyle pytań, ile potrzeba, by poczuć się spokojnym i zrozumieć – taki powinien być główny efekt wizyty u specjalisty.