Praca w czasie urlopu wychowawczego

Pracownik/pracownica ma prawo do skorzystania po płatnym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, z maksymalnie 36-miesięcznego urlopu wychowawczego. Urlop ten może być wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Z uwagi na to, że w okresie przebywania na tym urlopie nie przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie ani zasiłek, rodzice decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. 

Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość, jednak pod warunkiem, że praca w czasie urlopu wychowawczego nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przy spełnieniu tego warunku, rodzic może podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność. 

Jeżeli pracodawca, u którego rodzic przebywa na urlopie wychowawczym ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, może wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Czy to oznacza, że w tym okresie dziecko nie może uczęszczać do żłobka czy przedszkola? To zależy. Jeżeli dziecko przebywałoby w tej placówce cały dzień, po 8-9 godzin,  a w tym czasie rodzic podejmuje pracę na pełen etat to trudno uznać, że wciąż sprawuje nad dzieckiem osobistą opiekę. Jeżeli jednak dziecko uczęszcza do żłobka czy przedszkola na kilka (3-4) godzin dziennie i celem rodzica jest głównie zapewnienie dziecku kontaktu z rówieśnikami, to nie wyczerpuje to co do zasady przesłanki trwałego zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Należy mieć również na uwadze, że jednorazowe sytuacje, kiedy dziecko cały dzień pozostaje pod opieką innej osoby, z uwagi na pracę zarobkową rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym (np. podjęcie zlecenia wymagającego całodniowej pracy) nie sprawia, że pracodawca może go z tego urlopu odwołać. Do wezwania pracownika do stawienia się w pracy konieczne jest ustalenie, że zaprzestał on TRWALE sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jednorazowe sytuacje nie są do tego wystarczające.