Nieoczekiwane zamknięcie żłobka/przedszkola

Twoje dziecko na co dzień uczęszcza do żłobka/przedszkola/szkoły. Dowiadujesz się jednak, że nieoczekiwanie placówka w najbliższych dniach będzie zamknięta. Czy jedynym rozwiązaniem jest wzięcie na okres jej zamknięcia urlopu w pracy?

Nie! Możesz w takiej sytuacji ubiegać się o zasiłek opiekuńczy za okres zamknięcia placówki. Warunkiem jest to, abyś o jej zamknięciu dowiedział się na nie więcej niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. 

Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest w takiej sytuacji oświadczenie złożone przez Ciebie, w którym oświadczysz, że musiałeś sprawować opiekę z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której na co dzień uczęszcza Twoje dziecko. Możesz napisać takie oświadczenie samodzielnie lub wykorzystać do tego formularz ZAS-36, dostępny na stronie ZUS.
To oświadczenie dołączasz następnie do wypełnionego formularza Z-15A (znajdziesz go na stronie ZUS). Jeżeli jesteś pracownikiem – składasz formularz wraz z załącznikiem do swojego pracodawcy. Jeżeli prowadzisz własną działalność – składasz te dokumenty bezpośrednio do ZUS.

Prawo do tego zasiłku przysługuje Ci, jeżeli nie ma innego domownika mogącego zapewnić dziecku opiekę w tym czasie. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku dzieci w wieku do 2 lat.

Z tego samego rozwiązania masz prawo skorzystać w sytuacji jeżeli zachoruje niania Twojego dziecka (ale musisz mieć zawartą z nią umowę uaktywniającą) lub opiekun dzienny dziecka. W takiej sytuacji do formularza Z-15A, oprócz oświadczenia powinieneś dołączyć również dokument potwierdzający chorobę niani/dziennego opiekuna (np. wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego).

Dokumenty powinny zostać przez Ciebie złożone w terminie maksymalnie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który ubiegasz się o zasiłek. 

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym.