Wiele kobiet zastanawia się, czy zachodząc w ciążę muszą w jakimś określonym terminie poinformować o tym fakcie pracodawcę. Żaden z przepisów polskiego prawa nie nakłada jednak w tym zakresie terminu, co więcej – tak naprawdę pracownica w ogóle nie musi informować pracodawcy o tym fakcie, żaden przepis nie nakłada na nią takiego obowiązku.
Dlaczego jednak warto to zrobić?
Kodeks pracy przewiduje dodatkowe uprawnienia dla pracownic w okresie ciąży, ale żeby pracownica mogła z nich korzystać stan ciąży powinien być potwierdzony świadectwem lekarskim. Jednym z takich uprawnień jest możliwość wykonywania badań lekarskich przeprowadzanych w związku z ciążą w godzinach pracy, jeżeli nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za ten czas pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Niezwykle ważnym aspektem jest również ochrona pracownicy w ciąży przed zwolnieniem. Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, że zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego (I PRN 74/87) „dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę”. Co to oznacza? Że nawet jeżeli kobieta dostarczy zaświadczenie o ciąży dopiero po otrzymaniu wypowiedzenia, dla jego bezskuteczności kluczowy jest fakt bycia w ciąży w dacie jego otrzymania.
Poinformowanie pracodawcy o ciąży powinno być istotne również dla kobiet będących zatrudnionych na czas określony, jeżeli koniec umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W takiej sytuacji, pracodawca po otrzymaniu informacji o ciąży, ma obowiązek przedłużyć okres obowiązywania umowy do dnia porodu.
Z racjonalnego punktu widzenia, nie można wymagać od pracodawcy stosowania się do tych przepisów, jeżeli nie będzie on świadomy tego, że jego pracownica jest w ciąży. Jeżeli jako pracownica chce się korzystać z określonych uprawnień, trzeba wykazać posiadanie do nich prawa.
Poinformuj swojego pracodawcę o ciąży wtedy, kiedy będziesz to uważała za słuszne, mając na uwadze przytoczone powyżej kwestie.